Anasayfa
Blog
Randevu Al
Whatsapp

Anksiyete Nedir? Anksiyete Tedavisi

Anksiyete Tedavisi

Anksiyete Nedir? Anksiyete Tedavisi

Şahika İzgi Yılmaz

Şahika İzgi Yılmaz

Tüm Yazılar

Anksiyete Tedavisi

Anksiyete, kaygı ve endişe duygularının aşırı ortaya çıkması sonucu ortaya çıkan bir ruhsal durumdur. Anksiyete bozukluğu, insanların normal hayatlarını yönetmelerine engel olabilecek şekilde aşırı kaygı duymalarına neden olur.

Anksiyete, insanların hayatının normal aktivitelerinden kaçınmasına, sürekli endişe ve kaygı hissetmesine, uyku bozukluğu, huzursuzluk, kalp hızının yükselmesi veya fiziksel semptomlar gibi fizyolojik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan bir ruhsal durumdur.

Anksiyete bozuklukları, panik bozukluklar, agorafobi, sosyal fobi veya obsesif-kompulsif bozukluk gibi farklı türlerde ortaya çıkar. Bunların her birinin belirtileri farklı olabilir ve insanları farklı şekillerde etkiler.

Anksiyete bozukluklarının nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak stresli olaylar, aile geçmişi, biyolojik faktörler ve davranışsal faktörler gibi birçok faktör rol oynayabilir.

Anksiyete bozuklukları, doğru tedavi edildiğinde ortadan kalkar veya kontrol altına alınabilir. Psikoterapide anksiyete problemi ile  EMDR,kognitif davranışçı terapi gibi pek çok psikoterapi yaklaşımı ile  çalışılmaktadır.  

Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete bozukluğu için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bunlar şunları içerir:

·   Terapiler: Bireyin kendisini ifade etmesine, anksiyete nedenlerine ve neyin bireyi rahatsız ettiğini keşfetmesine yardımcı olan terapiler, örneğin EMDR, kognitif davranışçı terapi (CBT), pozitif düşünce terapisi veya kaygı bozukluklarına odaklanan terapiler.

·   İlaçlar: Anksiyeteyi azaltmak için kullanılan bazı ilaçlardır. Anksiyete tedavisi ilaçları antidepresanlar, benzodiyazepinler veya beta-blokerlerdir.

Not: Herkes için en uygun psikoterapi yöntemi farklıdır ve bir uzmanla konuşarak optimum yöntemi belirlemeniz önerilir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

Anksiyete bozuklukları tedavi edilebilir bir ruhsal durumdur. Terapi, ilaçlar başta olmak üzere birçok etkili tedavi seçeneği mevcuttur. Anksiyete bozuklukları için en etkili tedavi biçimlerinden biri terapidir. EMDR ve Bilişsel-davranışçı terapi (CBT), anksiyete bozuklukları için en yaygın kullanılan terapilerden biridir.

Bilişsel-davranışçı terapi, kaygıya katkıda bulunan olumsuz düşünce ve davranışları değiştirmeye odaklanır. Terapist, olumsuz düşünce ve inançlarını belirlemek ve bunlarla mücadele etmek için hastayla birlikte çalışacak ve ardından hastanın yeni, daha olumlu düşünce ve davranışlar geliştirmesine yardımcı olacaktır. Bilişsel-davranışçı terapi ‘nin yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu dahil olmak üzere anksiyete bozukluklarının tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

Yaygın anksiyete tedavisi ve orta düzeyde anksiyete tedavisinde etkili olabilecek başka bir terapi şekli, maruz bırakma terapisidir. Bu terapi türü, hastayı kontrollü ve güvenli bir ortamda kaygılarının kaynağına kademeli olarak maruz bırakmayı içerir. Zamanla, hasta durum hakkında giderek daha az endişeli hale gelir ve sonunda kaygısını daha etkili bir şekilde yönetmeyi öğrenir. Ayrıca anksiyete online terapi ile de tedavi edilebilir bir durumdur.

Terapiye ek olarak, ilaçlar da anksiyete bozukluklarının tedavisinde etkili olur. Anksiyete bozukluğu tedavisi ilaçları seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) gibi antidepresanları içerir. Bunlar genellikle anksiyete bozuklukları için reçete edilir. Bu ilaçlar, beyindeki ruh halini düzenleyen bir nörotransmiter olan serotonin seviyelerini artırarak çalışır. SSRI’lar, diğerlerinin yanı sıra yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğunun tedavisinde etkilidir.

Benzodiazepinler, anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için kullanılabilecek başka bir ilaç türüdür. Bu ilaçlar kaygı semptomlarını azaltarak ve gevşemeyi teşvik ederek çalışır. Alışkanlık oluşturabilecekleri ve kötüye kullanma potansiyeline sahip olabilecekleri için genellikle kısa süreli kullanım için reçete edilirler.

Son olarak, egzersiz, meditasyon dahil olmak üzere kaygıyı azaltmaya ve gevşemeyi desteklemeye yardımcı olabilecek birkaç doğal yöntem vardır. Bunlar anksiyete baş etme yöntemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Egzersizin kaygı ve depresyon üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Düzenli egzersiz, stresi azaltmaya ve sakinlik ve rahatlama duygularını geliştirmeye yardımcı olur.

Sonuç olarak, anksiyete bozuklukları tedavi edilebilmekte ve birkaç etkili tedavi seçeneği mevcuttur. En iyi tedavi seçeneği, bireye ve sahip oldukları anksiyete bozukluğunun türüne bağlı olacaktır. Bireyin kendisi için en iyi tedavi yöntemini belirlemesinde bir uzmanla konuşmak önemlidir. Bireyler doğru tedavi ile anksiyete bozukluğu olan bireyler korkularını yenebilir ve hayatlarının kontrolünü yeniden kazanabilirler.

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

İlaçsız Anksiyete Tedavisi

Anksiyete tedavisi kişinin semptomlarının şiddetine bağlı olarak ilaçsız da mümkündür. Bu tedavilerin başında çeşitli terapiler gelmektedir. Anksiyete bozukluğunun ilaçsız tedavisinde EMDR terapisi ve Bilişsel Davranışçı Terapi önemli bir yer tutmaktadır. Bu terapi yöntemleri kaygıya katkıda bulunan olumsuz düşünce kalıplarını belirlemesine ve değiştirmesine yardımcı olur. Maruz bırakma terapisi, kişiyi kontrollü bir ortamda kademeli olarak korkularına maruz bırakmayı içerirken, farkındalık temelli terapiler gevşemeyi teşvik etmeye ve stresi azaltmaya odaklanır. Hipnoterapi ise bireylerin kaygılarını yönetmelerine yardımcı olmak için hipnoz kullanan bir terapi şeklidir. Hipnoterapi sırasında kişi derin bir rahatlama durumuna yönlendirilir ve ardından kaygısını yönetmesine yardımcı olacak olumlu öneriler verilir.

Düzenli egzersizin kaygı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve stresi azaltmaya, sakinlik ve rahatlama duygularını geliştirmeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Derin nefes alma, progresif kas gevşemesi ve yoga gibi teknikler kaygıyı azaltmaya ve gevşemeyi teşvik etmeye yardımcı olur. Meditasyon, kaygı tedavisinde etkili olacak başka bir doğal yöntemdir. Bu uygulama, zihni şimdiki ana odaklamayı ve endişeleri ve korkuları bırakmayı içerir. Diğerlerinin yanı sıra, farkındalık meditasyonu ve transandantal meditasyon da dahil olmak üzere birkaç farklı meditasyon türü vardır.

Yüksek İşlevli Anksiyete Tedavisi

Yüksek işlevli anksiyete bozukluğu, yüksek düzeyde kaygı yaşayan ancak yine de günlük aktivitelerinde iyi performans gösterebilen bireyleri ifade eder. Yüksek işlevli anksiyete bozukluğunun tedavisi terapi, yaşam tarzı değişiklikleri ve kişisel bakımın bir kombinasyonunu içerir. Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) olarak da bilinen yüksek işlevli anksiyete bozukluğu, belirli bir nedeni olmamasına rağmen sürekli, aşırı endişe ve korku ile karakterize edilen bir zihinsel sağlık durumudur. İş, okul ve ilişkiler gibi günlük aktivitelerinde hala iyi performans gösterebilen ve hatta başkaları tarafından başarılı kabul edilebilecek bireyleri etkiler. Bununla birlikte, sürekli endişe ve korku, önemli bir sıkıntıya neden olur ve bireylerin genel refahlarını etkiler.

Yüksek işlevli anksiyete bozukluğunun semptomları, aşağıdakiler dahil diğer anksiyete bozukluklarının semptomlarına benzer:

·   Sürekli endişe ve korku: Yüksek işlevli anksiyete bozukluğu olan bireyler, sağlıkları, mali durumları ve ilişkileri gibi günlük şeyler hakkında şiddetli düzeyde anksiyete yaşarlar.

·   Fiziksel belirtiler: Baş ağrısı, yorgunluk, kas gerginliği ve uyku bozuklukları gibi fiziksel belirtiler, yüksek işlevli anksiyete bozukluğu olan kişilerde sık görülür.

·   Mükemmeliyetçilik: Yüksek işlevli kaygı bozukluğu olan bireyler, sürekli en iyi olmak için çabalayan ve hata yapmaktan kaçınan mükemmeliyetçi olurlar.

·   Kaçınma davranışları: Belirli sosyal durumlardan kaçınma gibi kaçınma davranışları, yüksek işlevli kaygı bozukluğu olan kişilerde korku ve endişeleriyle baş etme yolu olarak gelişir.

Yüksek işlevli anksiyete bozukluğunun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır, ancak genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olduğuna inanılmaktadır. Stresli yaşam olayları ve yüksek baskı ortamı ile birlikte ailede anksiyete veya diğer akıl sağlığı sorunları öyküsü, yüksek işlevli anksiyete bozukluğu geliştirme riskini artırır.

Yüksek işlevli anksiyete bozukluğu olan bireylerin en iyi tedavi yöntemini belirlemek için bir ruh sağlığı uzmanından yardım istemeleri önemlidir. Doğru tedavi ile yüksek işleyen kaygısı olan bireyler korkularının üstesinden gelebilir ve hayatlarının kontrolünü yeniden kazanabilirler. Kaygılarının altında yatan nedeni ele alarak, endişelerini yönetmeyi ve tatmin edici bir hayat sürmeyi öğrenebilirler.

Anksiyete Tedavisi Kaç Ay Sürer?

Anksiyete bozukluğu tedavisinin süresi kişiden kişiye değişir ve anksiyete bozukluğunun türü ve şiddeti, kişinin tedaviye yanıtı ve altta yatan herhangi bir tıbbi veya psikolojik durumun varlığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Tipik olarak, anksiyete bozukluğu tedavisi birkaç aydan bir yıla ve bazen daha uzun da  sürmektedir. Ancak tedavi süresi, kişinin ihtiyacına ve ilerlemesine bağlı olarak daha kısa veya daha uzun olabilir.  

Lâkin tedavi süreleri anksiyete türüne göre de değişmektedir. En yaygın görülen anksiyete türlerinin başında sosyal anksiyete gelmektedir. Sosyal anksiyete, sosyal etkileşimlerde veya performanslarda yoğun kaygı ve endişe duyma durumudur. Sosyal anksiyete bozukluğu (SAB) olarak da bilinir ve insanların iş, okul veya sosyal hayatlarını olumsuz etkiler. SAB olan kişiler, başkalarının kendilerini negatif bir şekilde değerlendireceğinden veya eleştireceğinden endişe ederler ve bu nedenle toplumsal etkileşimlerden kaçınırlar.

Sosyal anksiyete tedavisi, bireylerin semptomlarına ve ihtiyaçlarına göre değişir. Sosyal anksiyete bozukluğu tedavisinde psikoterapi, ilaç tedavisi veya her ikisinin kombinasyonu kullanılır. Sosyal anksiyete ilaç tedavisi, anksiyete tedavisi ilaçları gibi antidepresanlar ve anksiyolitik ilaçları içerir. Bu ilaçlar, kaygı semptomlarını hafifletmek ve sosyal anksiyete bozukluğu semptomlarını yönetmek için kullanılır.

Herkesin anksiyete bozukluğu deneyiminin benzersiz olduğunu ve tedavi süresinin değişebileceğini unutmamak önemlidir. Terapi, ilaç ve yaşam tarzı değişikliklerinin doğru kombinasyonu ile anksiyete bozukluğu olan bireyler korkularını yenebilir ve tatmin edici bir yaşam sürdürebilir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Anksiyete bozukluğu tedavisi, kişinin durumunun şiddetine ve tedavi yöntemine göre değişir. Kişisel tedavi planının oluşturulması ve uygulanması, tedavinin ne kadar süreceğini belirleyen önemli faktörlerden biridir. Herkesin iyileşme yolculuğunun farklı olduğunu unutmamak önemlidir. Benzersiz ihtiyaçlarını ve koşullarını dikkate alan kişiselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmek için bir ruh sağlığı uzmanıyla çalışmak çok önemlidir.

Anksiyete bozukluğunun tedavisinde, psikoterapi veya ilaç tedavisinin birlikte olması süreci genellikle olumlu etkilemektedir. Psikoterapi, bir psikoterapist tarafından verilen bir tür psikolojik tedavidir ve anksiyete bozukluğu olan kişinin endişe ve kaygı düzeyini azaltmaya ve bu durumla başa çıkmasına yardımcı olmayı hedefler. Psikoterapi, kişinin endişe ve kaygı düzeyini anlamasına, bu duyguların nedenlerini keşfetmesine ve bu duyguları yönetmesine yardımcı olmayı amaçlar.

Anksiyete Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Anksiyete tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurur. Tedavi edilmediği takdirde kaygı, günlük aktiviteleri ve ilişkileri kısıtlar; aynı zamanda diğer fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açar. Tedavi edilmeyen kaygının potansiyel sonuçları şunları içerir:

·   Bağışıklık sistemini zayıflatabilecek ve sağlık sorunları riskini artırabilecek kronik endişe ve stres

·   Bazı insanlar semptomlarıyla başa çıkmak için alkole veya uyuşturucuya dönebileceğinden, madde kötüye kullanımı veya bağımlılığı

·   İzolasyon ve yalnızlık duygularına yol açabilecek sosyal durumlardan veya faaliyetlerden kaçınma

·   Depresyon ve diğer ruh sağlığı bozuklukları riskinde artış

·   Fiziksel ve duygusal refahı etkileyebilecek uyku güçlüğü ve yorgunluk

Bu ve diğer potansiyel sonuçları önlemek için mümkün olan en kısa sürede anksiyete tedavisi görmek önemlidir. Uygun tedavi ve destekle anksiyete tedavi edilebilir.

Anksiyete Kendiliğinden Geçer mi?

Anksiyete tipik olarak tedavi olmadan kendi kendine geçmez. Bazı kişiler semptomlarda geçici iyileşme yaşayabilirken, uygun tedavi olmaksızın kaygı devam eder ve hatta anksiyete tedavi edilmezse zamanla daha da kötüleşir. Semptomları etkili bir şekilde yönetmek ve günlük yaşamı olumsuz etkilemelerini önlemek için bir ruh sağlığı uzmanından yardım almak önemlidir.

Anksiyete tedavisi, terapi, ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri dahil olmak üzere birçok şekilde olur. Bir ruh sağlığı uzmanı, özel ihtiyaç ve endişelerini ele alan kişiselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmek için bireylerle birlikte çalışılır. Çoğu durumda, anksiyete semptomlarını yönetmek için tedavilerin bir kombinasyonu en etkilidir.

Anksiyete ile mücadele eden bireyler yardım istemek için beklememelidir. Anksiyete bozuklukları tedavisi mümkün olan bir durumdur.

Anksiyete Tamamen Nasıl Geçer?

Anksiyete tedavi edilebilir bir durumdur ve uygun tedavi ve destekle birçok kişi semptomlarını etkili bir şekilde yönetebilir. Bununla birlikte, kaygısı olan herkes için semptomların tamamen ortadan kalkmasının her zaman mümkün olmadığını anlamak önemlidir.

Anksiyete tedavisinin amacı, semptomları bireylerin tatmin edici ve üretken yaşamlar sürmesine izin verecek bir düzeye indirmektir. Bazı insanlar semptomlarda tam bir gerileme yaşarken, diğerleri tedaviyle bile ara sıra semptomlar yaşayabilir.

Anksiyetenin kronik bir durum olabileceğini ve sürekli tedavi gerektirebileceğini not etmek de önemlidir. Anksiyetesi olan birçok kişi, terapi, ilaç ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunun, uzun vadede semptom kontrolünü sürdürmelerine yardımcı olduğunu fark eder. Bireyin kişisel ihtiyaç ve endişelerini dikkate alan kişiselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmek için bir ruh sağlığı uzmanıyla çalışmak önemlidir.

Anksiyete semptomlarının tamamen ortadan kalkması herkes için her zaman mümkün değildir, ancak uygun tedavi ve destekle birçok kişi semptomlarını etkili bir şekilde yönetebilir. Anksiyeteyi tedavi etmek için en etkili yaklaşım genellikle terapi, ilaç ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunu içerir.

Anksiyete Ne Zaman Geçer?

Kaygıyı tedavi etme ve semptomlarda iyileşme sağlama zaman çizelgesi kişiden kişiye değişir. Semptomların şiddeti, anksiyete bozukluğunun türü ve bireyin tedaviye yanıtı gibi faktörlerin tümü, iyileşme görmek için geçen süreyi etkiler. Bazı insanlar için terapi ve ilaç tedavisi birkaç hafta içinde semptomlarda gözle görülür bir iyileşme sağlar. Diğerleri için, önemli bir iyileşme görmek birkaç ay veya daha uzun sürebilir. Yani anksiyete tedavi süresi bireylere göre farklılık göstermektedir.

Herkesin farklı olduğunu ve iyileşme sürelerinin değişebileceğini akılda tutmak önemlidir. Aksiliklerin veya semptomların kötüleştiği dönemlerin olması da normaldir, ancak anksiyeteyi yenmek mümkündür ve doğru tedavi desteğiyle, kaygısı olan birçok kişi semptomlarını yönetebilir ve iyi bir yaşam sürdürebilir.

Anksiyete Terapi ile Geçer mi?

Psikoterapi anksiyete için yaygın ve etkili bir tedavi yöntemidir. Anksiyete semptomlarını yönetmek için yararlı olduğu gösterilen birkaç farklı psikoterapi ekolü vardır. EMDR terapisi anksiyete ile baş etmekte etkili olan terapilerin başında gelmektedir.

EMDR terapisi önce geçmişi sonra bugünü ve son olarak da geleceği ele alır. Öncelikli olarak geçmişin ele alınmasının sebebi geçmişte yaşanan ve çözümlenemeyen travmaların içinde bulunduğumuz zamanı etkiliyor olmasıdır. Bir başka deyişle, bugün yaşadığım anskiyete geçmiş yaşam deneyimlerinin uzantısı olabileceğini düşünerek ilerler. Bu yüzden amaçlanan nokta geçmişe dönmek, sorunun kaynağını bulmaktır. Geçmişteki sorunlar çözümlendiğinde bugünkü sorunların da çözülmüş olması hedeflenir. Eğer şimdi ki zamanda çözümlenemeyen durumlar varsa bir sonra ki adımda onlarla ilgilenir. Danışanın psikoterapi süreci sonrası hakkında endişeleri olabilir bu sebeple EMDR ile anksiyete çalışılırken gelecek için de çalışmalar yapılır.

Yalnızca EMDR terapisi değil pek çok farklı psikoterapi yaklaşımı anksiyete problemi ile çalışmaktadır. Önemli olan anksiyete bozukluğu olan kişilerin zamanında tedavi aramalarıdır. Anksiyete bozukluğu, insanların yaşamalarını engelleyebilir, ancak yaygın anksiyete bozukluğu terapi ile daha iyi hissedilmesi mümkün bir durumdur.

Şahika İzgi

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden onur derecesi ile mezun olduktan sonra burslu olarak başladığı FMV Işık Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

Tüm Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir