Anasayfa
Blog
Randevu Al
Whatsapp

Online Terapi

online terapi sahika izgi uzman psikolog
Online Terapi

Online terapi, alanında uzman klinik psikologların ve psikoterapistlerin danışanlarına uzaktan destek vermesidir. 

Online terapi, gittikçe sosyalleşen dünyada insanların yoğunlaşan iş temposundan dolayı terapist randevularına yeterli zamanı ayıramamalarından, yaşadıkları fiziksel ve psikolojik değişimlerin aniliğinden, çevresinde danışabileceği uzman psikolog bulunmayan, psikolog olsa bile gitmek için imkanları olmayan ve aynı zamanda yurt dışında yaşayan kendi dillerinde terapi almak isteyen bireylerin başvurduğu bir yöntemdir. Online terapinin etkinliğinin kanıtlanması ve pandemi döneminde de yoğun bir şekilde kullanılması nedeni ile terapisti ile aynı şehirde hatta aynı bölgede yaşayan kişilerin dahi tercih ettiği bir seçenek haline gelmiştir. 

Online Psikolog Hizmetleri Nelerdir?

Online görüşmeler ve yüz yüze görüşmeler arasında çalışılabilecek konular açısından bir farklılık yoktur. Bir başka deyişle, yüz yüze seanslara başvuru sebebi olan konular ile online seanslara da başvurulabilir. Online psikolog hizmetleri genellikle şunları içerir:

-Bireysel Psikolojik Danışma: Öfke kontrolü, bağımlılık, anksiyete, depresyon veya öz farkındalığı arttırma,travma, uyku problemleri gibi bireysel psikoterapinin alanı için online bireysel psikolojik danışma hizmeti verilebilir.

-Aile Terapisi: Aile terapisi, aile üyeleri arasındaki ilişki kalitesini arttıran ve aile içinde yaşanan sorunlarla baş edilmesine yardımcı olan bir terapi çeşididir. Dolayısıyla aile dinamiklerinin keşfi ve gelişimi için bu alanda da online psikolog hizmetinden yararlanılabilir.

-Çocuk ve Genç Danışmanlığı: Online psikolog hizmetlerinden biri de çocuk ve genç danışmanlığıdır. Yetişkinlerde olduğu gibi çocukluk ve gençlik dönemlerinde de birtakım sorunlar ve uyum problemleri yaşanabilmektedir. Yaşanan bu sorunlar hem bireyin kendisini hem de ailelerini olumsuz etkileyebilmektedir. Çocuk ve genç danışmanlığı hizmeti, hem bireye hem ailesine destek olan bir hizmettir. Bu hizmet online olarak da verilebilmektedir.

-Evlilik ve Çift Terapisi: Çiftler, ilişkilerini geliştirmek ve kalitesini arttırmak, yaşanan çatışmalara çözüm üretebilmek veya daha doyumlu bir ilişki yaşamayı sağlamak için online çift terapisi alabilirler.

-Grup Terapisi: Ortak soruna sahip belli sayıdaki kişiler, birbirlerini desteklemek ve sorunlarına çözüm aramak gibi nedenlerle online grup terapisi hizmeti alabilirler.

Online EMDR Terapisi : EMDR, olumsuz duygu ve inançların, davranış sorunlarının veya etkisi hala devam eden rahatsız edici olayların temelinde kaygı ve strese sebep olabilecek, işlenmemiş olumsuz geçmiş yaşantıların etkisi olduğunu varsayar. EMDR perspektifine göre  olumsuz his ve düşüncelere neden olan bu geçmiş yaşantılar, kişinin bugünkü yaşantısı tarafından tetiklenir ve davranışlarına yansır. EMDR Terapisi de online olarak uygulanmakta, işlevsel olduğuna dair de pek çok araştırma ile kanıt sunmaktadır. 

Online psikolojik danışmanlık ne gibi avantajlar sağlar?

●  Ulaşım ve uzaklık sorunu olmadan psikoloğa erişilebilirliği kolaylaştırır. Danışan psikolojik problem karşısında baş etme becerisini sanal danışmanlık sayesinde hızlıca kazanır.

●  Online psikolog hizmetleri yurtdışında yaşayıp yabancı dil sorunu nedeniyle psikolojik destekten yoksun olan danışanlara ve engel durumu olup evden çıkamayan danışanlara kolaylık sağlar.

●  Online terapi ile danışanlara daha geniş erişim ağı sunar. Terapiste gitmek için herhangi bir izne gerek kalmadan uygun olan her zaman ve her yerde online terapi gerçekleştirilmektedir.

●  Birçok platformdan ulaşabileceğiniz online psikologlar olduğu için online psikolog fiyat olarak da çeşitlilik gösterebilmektedir. Danışanların bütçesine uygun bir ruh sağlığı hizmeti alması bu sayede kolaylaşmaktadır.

Bu avantajlar danışanların terapi sürecine devamlılığını artırdığından psikolojik sağlıklarını da olumlu biçimde etkilemektedir.

Paylaş