Anasayfa
Blog
Randevu Al
Whatsapp

Sistemik Psikoterapi ve Danışmanlık

sahikaizgiyilmaz

Sistemik Psikoterapi ve Danışmanlık

Şahika İzgi Yılmaz

Şahika İzgi Yılmaz

Tüm Yazılar

Paylaş

Sistemik yaklaşım, bireyi diğer bireylerle olan ilişkilerine dayanarak inceleyen bir yaklaşımdır. Bireyler bir çiftin, bir ailenin, bir kuruluşun veya bir toplumun üyesi olarak daha büyük bir yapının veya sistemin bir parçası olarak ele alınır, örneğin Bu yaklaşım modeli, bireyin ilişkileri ve aile bireyleriyle ilgili derine yerleşmiş kalıplarını belirler. Bu süreç bireylerin toplum üyeleriyle iletişimini ve sistem/bünye içindeki davranışlarını, üstlendiği rol ile ilgili dinamikleri ele alır. Kısacası, bireyin kendini tanıması ve anlamasıyla birlikte ihtiyaç duyulan değişimin ortaya çıkabilmesi için, hayatında varolan ilişkilerin yapısı ele alınır.

Sistemik yaklaşım, bireyin işlevsel olmayan ve kalıplaşmış ilişki dinamiklerini anlamak ve farkındalık yaratmak üzerine yoğunlaşır. Bunun nedeni, bu kalıpların kökenlerini aramak yerine, var olan sistem/bünyenin içerisinde bu kalıplaşmayı değiştirmek ve iyileşmesini sağlamaktır. Terapist, bireylerin bu davranış kalıplarının farkına varmalarını sağlamayı amaçlar.  

Depresyon, madde bağımlılığı, kaygı bozukluğu, panik atak, PTSD, yeme bozukluğu, vücut imajı sorunları, ilişki sorunları ve kendine güvensizlik gibi birçok sorunu incelemekte kullanılabilir.

Sistemik uygulama, yasam şartlarının bireyin psikolojik gelişimi ve duygusal sağlığı için çok büyük önem taşıdığına inanır. Çift ve aile danışmanlığı seanslarında kullanılan bu yaklaşım modeli bireysel çalışmalarda da kullanılır.

Şahika İzgi

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden onur derecesi ile mezun olduktan sonra burslu olarak başladığı FMV Işık Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

Tüm Yazılar