Anasayfa
Blog
Randevu Al
Whatsapp

Online Psikolog Nedir ?

Bilişsel Davranışçı Terapi

Online Psikolog Nedir ?

Şahika İzgi Yılmaz

Şahika İzgi Yılmaz

Tüm Yazılar

Paylaş

Online Psikolog Kimdir?

Online psikolog video konferans yöntemi ile görüntülü görüşerek danışanlara terapi hizmeti veren psikologdur. Online psikolog danışanın psikolojik, duygusal ve zihinsel zorluklarla başa çıkması için gerekli destek ve rehberliği sunmaktadır. Online uzman psikologlar danışanın ihtiyacına yönelik psikolojik destek sağlamaktadır.

Dijital dünyanın gelişen ve değişen teknolojileri ile birlikte çevrimiçi terapi hizmeti sıklıkla tercih edilmektedir. Online psikolog hem mesleki uzmanlığını hem de teknolojik yetkinliğini kullanmaktadır. Çevrimiçi ruh sağlığı hizmetleri yüz yüze terapiye göre birçok avantajı vardır. Online psikologlara erişimin kolay olması ve danışanlara online terapi ücretleri konusunda uygun maliyet sunması bunlardan birkaçıdır.

Online Psikolog Nasıl Çalışır?

Psikolog ve danışanın aynı ortamda bulunmasının zor olduğu veya tercih edilmediği durumlarda çevrimiçi psikolojik destek kullanılmaktadır.  Online klinik psikolog yüz yüze terapide kullandığı Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR, Psikolojik Testler ve Şema Terapi gibi çeşitli yöntemleri kullanabilmektedir. Yüz yüze terapi ile arasındaki fark terapötik sürecin oluştuğu ortamıdır. Online psikologlar danışanların duygusal, zihinsel ve sosyal ihtiyaçlarına göre online psikolojik danışmanlık hizmeti verir. 

İlk görüşmede online terapist danışanların sağlık geçmişi, semptomları, sosyal yaşantısı, duygusal durumları ve danışanın terapi hedefleri hakkında bilgiler toplar. Online psikolog bu bilgiler doğrultusunda danışanın psikolojik değerlendirmesini yapar.

İlk görüşmenin ardından çevrimiçi danışman, danışanı için online özel danışmanlık sürecini planlar. Çevrimiçi ruh sağlığı danışmanlığı genellikle haftalık olarak planlanmaktadır.  Ortalama olarak sanal terapi 45-60 dakika süren seanslarla yapılmaktadır. Seans süresi ve sıklığı kişiye göre farklılık göstermektedir.

Sanal terapist danışanlarıyla görüntülü video konferans yöntemiyle  iletişime geçmektedir. Bu nedenle çevrimiçi terapi verirken yüz yüze terapide olduğu gibi danışanın gizliliğine dikkat etmektedir. Bu şekilde danışanın çevrimiçi terapi içerisinde güvende hissetmesini sağlamaktadır. 

Online Psikolog Kimlere Fayda Sağlar?

Online terapist çeşitli duygusal, zihinsel ve davranışsal sorunların tedavi edilmesini sağlar.  Danışanların bu sorunlarla başa çıkma mekanizması geliştirmesine yardımcı olur. Çevrimiçi psikolog, danışanı için uygun olan terapi tekniklerini seanslarında uygulamaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR, Psikolojik Testler, Çözüm Odaklı Terapi,  Çocuk-Ergen Terapisi, Aile-Çift Terapisi ve Grup Terapisi bunlardan bazılarıdır.  Online terapide ilgilenilen psikolojik ve zihinsel sağlık sorunları şu şekildedir:

 • Depresyon
 • Anksiyete
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
 • Yeme Bozuklukları
 • Uyku Bozuklukları
 • Kayıp ve Yas Süreci
 • İlişki Sorunları

Ancak online psikoterapi psikolog uygun gördükten sonra başlamaktadır. Çevrimiçi psikologlar ilk seanslarında psikoloji testi kullanabilir. Bu sayede psikolog danışanın online terapi için uygun olup olmadığına karar verir ve online danışmanlık sürecini başlatır. Bu nedenle ağır semptomlu veya ciddi zihinsel sağlık sorunları olan danışanlar, online terapiden daha fazlasına ihtiyaç duyabilmektedir. Bu danışanlar uzman psikologlar ile yüz yüze terapi alması uygun görülmektedir.

Online Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Online psikoterapist seçerken psikoloğun psikoloji lisans ve mesleki yetkinliğe hakim olmasına dikkat etmek önemlidir.  Online psikolog hizmetleri farklı alanlarda uzmanlaşmış olan özel psikolog tarafından sağlanmaktadır. Bu sebeple psikoloğun soruna yönelik konuda uzman psikolog olması da oldukça önemlidir. (Depresyon için çevrimiçi danışmanlık almak isteyen kişi uzman klinik psikolog tercih edebilir.)  Psikoloğun başvurulan alanda deneyimli olması danışanın  hedeflere daha iyi ulaşmasını sağlamaktadır.

Danışanlar,  online psikologlarla güvenli bağlantı kurduklarına emin olmaları ve doğru bağlantı yollarını takip etmeleri önemlidir. Psikolog online terapi verebilmesi için teknolojik yetkinlikleri kolayca kullanabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle online psikoloğun teknolojik becerilere sahip olduğuna emin olunmalıdır. 

Çevrimiçi danışmanlık sürecinde danışanların psikoloğuna güvenmesi ve iyi bir iletişim kurması önemlidir. Bunun için online terapi araştırması yaparken yalnızca uygun fiyatlı ya da ücretsiz online psikolog araması yapılmamalıdır. Online psikoloğun uzmanlığı, nitelikleri ve deneyimi;  terapinin ekolü ve uygulamasına da dikkat edilmelidir.

Online Psikolog ile Seans Nasıl Alınır?

Online psikolog seansı almak için ilk olarak uzman  psikolog araştırması yapılmalıdır. Online psikolojik danışma hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler online psikoloğun iletişim bilgilerini öğrenmelidir. Ardından tercih etmek istenilen psikoloğun web sitesinden veya iletişim bilgilerinden online terapi al butonunu kullanarak randevu oluşturulmalıdır.  Terapist randevu için uygun gün ve saati belirlemektedir.

Randevu alındıktan sonra online danışman öncelikle ön görüşme yapar. Danışanı ve başvuru sebebi hakkında bilgi alır. Bu doğrultuda sanal danışmanlık seanslarını planlar; seanslar düzenli gün ve aralıklarla sürdürülür. Online psikolog hizmeti için kullanılan görüşme tekniği video konferans görüşmesidir.  

Online terapi için seans aldıktan sonra önemli olan video konferansın yapılacağı ortamı ayarlamaktır. Sessiz ve özel bir mekan seçerek dikkat dağıtıcı herhangi bir unsurun olmamasına dikkat edilmelidir.

Online Psikolog ile Seans Fiyatları Nelerdir?

Online psikolog fiyat aralığı oldukça geniştir ve çeşitli faktörlerden etkilenmektedir.

 • Online psikolog fiyatları psikoloğun uzmanlık alanı, deneyimi ve niteliğine bağlı olarak değişmektedir.  Uzman psikologların ilgilendikleri alana göre online terapi fiyatları daha maliyetli olabilir. Örneğin grup terapisi, EMDR terapi veya bireysel terapide online psikolog ücretleri değişebilmektedir. 
 • Psikolog terapi ücretleri belirlerken terapinin sıklığı ve süresini de göz önüne almaktadır. Kısa süren terapi ücretleri daha uygun fiyatlı iken uzun süreli terapilerin fiyatı daha maliyetli olabilir.
 • Online psikolojik danışmanlık hizmeti veren birçok psikolog olduğu için ortalama bir fiyat vermek zordur.  Online psikolog seans ücretleri yüz yüze psikolog ücretlerinden daha uygun olması beklenmektedir. Ancak online psikolog ücretsiz olabileceği gibi psikolog seans ücretleri maliyetli de olabilir.
 • Çevrimiçi psikolojik destek verirken uzman psikoloğun kullandığı programlar online psikolog ücretlerine yansımaktadır.

Online Psikolog ile Terapinin Avantajları Nelerdir?

 • Online terapi uygulaması birçok kişi için daha kullanışlı olarak görülmektedir.  Danışanlar evden veya iş yerlerinde bağlantı kurarak psikolojik terapi almaktadır.
 • Online psikoterapi ulaşım engeli olmadan, yolda harcanan zamanın önüne geçerek ve geç kalma riski olmadan gerçekleştirilir.
 • Çevrimiçi terapist fiziksel engeli olan veya ofis ortamına gitmekte güçlük çeken danışanlara evde psikolog hizmetleri sunmaktadır.
 • Online psikolog seans ücretleri yüz yüze seanslardan daha uygun fiyatlı olması mümkündür.  İnternette çeşitli online psikolog fiyatları bulunmaktadır. Danışanlar internetten araştırarak kendi bütçesine uygun tercihi yapabilmektedir.
 • Coğrafi konuma bağlı olmadan danışanlar şehir dışından uzman psikologlarla terapi yapabilmektedir. Küçük şehirde yaşan ve çevrimiçi terapi almak isteyen kişi “İstanbul Online Psikolog’’ olarak arama yaptığında birçok uzman psikolog seçeneği ile karşılaşacaktır.
 • Online psikolog, danışanıyla internet üzerinden video, belge veya psikoloji testi gibi dokümanları kolaylıkla paylaşabilmektedir.

Online psikolojik destek sunduğu avantajlar sayesinde danışanların zorluklarla baş etmesine, duygusal ihtiyaçlarının karşılanmasına ve psikolojik sağlığına kavuşmasına yardımcı olmuştur.  Böylece online terapi almış olan kişiler tarafından terapi almayı düşünen kişilere online psikolog tavsiye edilmektedir.

KAYNAKÇA

Bozkurt, İ. (2013). Psikolojik yardım uygulamalarında yeni trend: Online terapiler, Uluslararası İnsan Bilimleri Dergisi

Azakoğlu, O. Çelikbaş, B. Fırat, Ç. Ökten, E. Subaşı, B. Urgancıoğlu, S. (2020) Tearpistler İçin online Terapiler Rehberi, Güzel Günler

Does Online Therapy Work? (2023). Choosing Therapy

https://www.choosingtherapy.com/does-online-therapy-work/#:~:text=Online%20therapy%2C%20also%20referred%20to,similar%20to%20in%2Dperson%20sessions.

Şahika İzgi

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden onur derecesi ile mezun olduktan sonra burslu olarak başladığı FMV Işık Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

Tüm Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir