Anasayfa
Blog
Randevu Al
Whatsapp

Çocuklarda Öfke Kontrolü

sahikaizgiyilmaz

Çocuklarda Öfke Kontrolü

Şahika İzgi Yılmaz

Şahika İzgi Yılmaz

Tüm Yazılar

Çocuklarda öfke kontrolü, bütün çocuklar – bütün insanlar gibi – zaman zaman öfkelenirler. Çocukların üzüntü duydukları küçük bir hayal kırıklığı onlar için dünyanın sonu gibi görünebilir. Küçük yaşlarda çocuklar genellikle kendi kendilerine duygularını  düzenleyemezler.  Beynin, duygu yönetimi ile ilgili olan kısmı henüz tam olarak gelişmemiştir. Bu sebeple, küçük yaşlardaki çocuklar sinirlendiklerinde tepkilerini kontrol etmemeye daha yatkın olurlar.  Öfkelerini yapıcı bir şekilde ele almalarını beklemek küçük yaşlarda doğru olmayabilir. Fakat, ilerleyen yaşlarda duygularını tanımasını ve kontrol etmesini sağlamak için yapılması faydalı olacak bazı noktalar vardır.

Duygular Kabul Edilmeli

Ebeveynler çocuğun duygularını kabul edip empati duymalıdır. Ebeveynin onu anlayarak yaklaşması, çocuğun kendisini güvende hissetmesine sebep olacaktır. Anne ve babalar, her bir duygunun yaşanabilir olduğunu, duyguların tehlikeli olmadığını farkında olmalı ve çocuklara da bunu yansıtmalıdırlar.

Öfke Kontrolü

Çocuğunuzun neden üzgün olduğunu kabul eder ve bunu ifade ederseniz sakinleşmeye başlayabilir. Çocuk, kırılmış bir oyuncağına duyduğu üzüntüyü, sınıftaki cevabı bilmediği için utanç duyduğunu veya sınıf arkadaşı kendisini tehdit ettiğinde duyduğu korkuyu hissetmesinin normal olmadığını bilecektir.  Bu duyguların diğer duygular gibi normal olduğunu düşünmesi  bu durumlar karşısında duyduğu öfkeyi azaltacaktır.

Eğer, çocukların bu temel duyguları hissedecek kadar güvende hissetmelerine yardımcı olmazsak, öfkelerini sürdürmeye devam edeceklerdir, çünkü içlerindeki rahatsızlıklarla başa çıkacak başka bir yolları yoktur. Bu çocuklar genellikle her an tetikte gibi görünmektedir çünkü sinirlenmek için etrafta dolanırlar.  

Çocuğu Öfkelendiren Sorunu Çözmeye Yönelik Konuşmak

Öfkelenen çocuğa yaklaşırken, amaç çocuğunuzun, yaşadığı ve öfkelendiği olayın tekrar etmemesi için ne yapabileceğini sormanızdır. Örneğin, kardeşi tarafından oyuncağı kırıldığı için öfkelenen bir çocuğu düşünelim. Oyuncaklarını küçük kardeşin erişemeyeceği yerlerde saklamasını veya kardeşi oyuncaklarını istediğinde  ebeveyn yardımı alabileceğini fark ettirmek amaç olabilir.

Anne ve Babanın Kendi Davranışlarını Kontrol Etmesi

Öfke kontrolü, anne ve babanın yüksek sesle konuştuğu bir ortamda çocuğun bunu taklit etmesi çok yüksek bir ihtimaldir. Çocuklar, ebeveynlerinin zorluklarla ve anlaşmazlıklarla nasıl başa çıktığını her zaman izler ve bunu öğrenirler.  

Anne ve babanın öfkelendiği zaman bile mümkün olduğunca sakin kalması çocuğu güvende hissetmesine yardımcı olur. Duygu kontrolünü sağlayabilen anne ve babasını izleyen çocuklarda da öfke durumunda benzer yanıtlar görülür ve beyinde frontal korteksin sinir yollarını gelişmesine yardımcı olur. Kendi duygularını kontrol edebilen ve tanıyan çocuklar öfke ve diğer üzücü duyguların göründüğü kadar korkutucu olmadığını öğrenirler .

Öfkelendiğinde Çocuğunuza Nelerin İyi Geldiğini Fark Edin

Öfkelendiği zaman bu ökesini kontrol etmek için çocuğunuza pratik yollar sunabilirsiniz. Öfkelendiği anda ona neyin iyi geldiğini kendisine sorun ve siz de bunu gözlemleyin. Böylelikle öfkelendiğinde yapabileceklerine dair bir liste hazırlayabilirsiniz. Müzik dinlemek, dans etmek, kum torbasına vurmak, nefes egzersizi yapmak gibi baş etme yolları çocuklara iyi gelir.

Şahika İzgi

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden onur derecesi ile mezun olduktan sonra burslu olarak başladığı FMV Işık Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

Tüm Yazılar