Anasayfa
Blog
Randevu Al
Whatsapp

Çözüm Odaklı Terapi

sahikaizgiyilmaz

Çözüm Odaklı Terapi

Şahika İzgi Yılmaz

Şahika İzgi Yılmaz

Tüm Yazılar

Paylaş

Çözüm odaklı terapi yaklaşım problemlerden, sıkıntılardan daha çok çözüme ve kişiye odaklanan sistematik bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda bir problemi çözmek için kişinin başarıyla çözüme kavuşturduğu sorunlarında uyguladığı işe yarar çözümler üzerinde durulur. Sorunun doğasını analiz ederek vakit geçirmektense  uygun çözümler bulmalarını ve buna göre harekete geçmelerini sağlar. Bireyin bugüne kadar hiç denemediği ve başaramadığı şeylerle değil, geçmişteki ve güncel başarıları ile ilgilenilir.

Çözüm Odaklı Terapi

Herkes hayatın her alanında küçük hatalar ve başarısızlıklarla karşılaşabilir. Çözüm odaklı yaklaşım bu süreçte hatalara değil başarılara odaklanarak bireyleri destekler ve büyümeye, gelişmeye teşvik eder. Bu yüzden bu yaklaşımda  her aşamada spesifik, ulaşılabilir ve somut hedefler oluşturmalıdır. Elde edilmek istenilen büyük değişimlerden önce bu ulaşılabilir hedeflere odaklanılır. Daha sonra ulaşılan bu hedefleri desteklenip daha büyük değişimlerin ve başarıların önü açılır. Çözüm odaklı yaklaşımda, hiçbir hedef önemsiz görülerek reddedilmez çünkü çok küçük değişiklikler büyük değişimlerin öncüsüdür.

Çözümün kaynağı kişinin kendisidir. Var olan sorunu ortadan kaldırmayı amaçlamak yerine kişinin güçlü yönlerine odaklanarak olumlu olanları çoğaltmayı hedefler.

Şahika İzgi

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden onur derecesi ile mezun olduktan sonra burslu olarak başladığı FMV Işık Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

Tüm Yazılar